محروميت مستاجران از دريافت کانکس؛

دشت حر: مديرکل دفتر نوسازی و بهسازی بنياد مسکن: اگر به مستاجران کانکس داده شود، ممکن است ۱۰ سال ديگر هم در کانکس و فضای عمومی بمانند!!!

به گزارش دشت حر ، با گذشت بيش از يک ماه و نيم از وقوع زلزله ۷/۳ريشتري در استان کرمانشاه که صدها خانوار روستايي و شهري را بي خانمان و داغدار کرد، حالا پس از انجام اقدامات اضطراري اوليه نحوه خدمت رساني و مديريت بحران در هنگام وقوع حوادث غيرمترقبه مورد نقد قرار گرفته است. به رغم اينکه از همان ساعات اوليه حادثه، امداد رساني نيروهاي سپاه و بسيج و خيل کمک هاي مردمي به منطقه آغاز شد اما شرايط موجود نشان مي دهد از حيث خدمات رساني سيستماتيک و منظم در هنگام حوادث طبيعي چون زلزله، نمي توان براي مديريت بحران امتياز مطلوب و قابل قبولي در نظر گرفت! با وجود اينکه طي ده هاي اخير بارها شاهد وقوع زلزله و حوادث طبيعي در نقاط مختلف کشورمان هستیم اما زلزله اخير کرمانشاه نشان داد هنوز هيچگونه نظم و نظام و قاعده ای در این زمینه تدارک ندیده ایم و براي یاری رساندن به مردم در ساعات و روزهای اولیه حادثه، جبران خسارات و بازسازي زندگي شان ساز و کار جامعي وجود ندارد!

پس از گذشت چند ساعت از وقوع زلزله و انتشار اخبار متعدد از وضعيت نابسامان خانواده هاي زلزله زده به ويژه در روستاهای حاشیه سرپل‌ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی، نيروهاي امدادي سپاه و بسيج در کنار نيروهاي مردمي به ياري زلزله زدگان شتافتند. از بيرون آوردن اجساد و انتقال مصدومان به مراکز درماني گرفته تا رساندن آذوقه و پوشاک به بازماندگان اين حادثه به صورت خودجوش و بدون برنامه ريزي قبلي در حالي توسط اين نيروها انجام مي شد که مديريت بحران تا چندين روز بعد از حادثه همچنان بي نقش و مغفول مانده بود!

اگرچه انتظار مي رفت بعد از وقوع زلزله هاي ويرانگر رودبار و منجیل و زمین لرزه بم به عنوان بزرگترین و مخرب ترین زمین لرزه های ایران در چند دهه اخیر و البته قرار داشتن ايران بر روي کمربند زلزله و گسل هاي حادثه خيز و احتمال تکرار تجارب تلخ گذشته ساز و کارهاي دقيق و اصولي براي مقابله با شرايط بحراني فراهم شود اما متاسفانه اوضاع فعلي مناطق زلزله زده به خوبي نشان مي دهد که مديريت بحران در کشور نه تنها با کاستي هاي زيرساختي روبروست بلکه در بحث ياري رساني به آسيب ديدگان حداقل امتياز قابل قبول را هم کسب نکرده است!

دستور العمل هاي ناقص براي مواقع بحراني !

از توجه به ايمن سازي و فاکتورهاي ضروري براي پيشگيري از حوادث مترقبه گرفته تا برنامه ريزي مدون براي سامان بخشيدن سريع به مناطق زلزله زده ضرورتي است که در مديريت بحران مغفول مانده است. نمونه اين کاستي ها را مي توان در تعلل در اسکان زلزله زدگان استان کرمانشاه پس از گذشت يک ماه و نيم از حادثه به وضوح مشاهده کرد! در روزهاي سرد به دليل عدم پيش بيني الزامات در شرايط بحراني از سوي مسئولان، برخي از خانوارهاي زلزله زده همچنان از داشتن کانکس هم محروم شده اند و شبهاي زمستان را در چادرها سر مي کنند. افرادي که چون قبل از زلزله ملک و خانه نداشته اند، حالا بايد از دریافت کانکس هاي اهدايي مردم و سپاه هم محروم بمانند. اين در حالي است که مسئولان امر معتقدند محروميت اين افراد از دريافت کانکس ريشه در قوانين حقوقي دارد و ناگزير بايد آن را پذيرفت!

مدیرکل دفتر نوسازی و بهسازی بنیاد مسکن در اين خصوص مي گويد: اگر به مستاجرانی که خانه ‌شان در زلزله کرمانشاه آسیب دیده کانکس بدهیم با توجه به این‌که مالک نیستند قطعا در فضاهای عمومی شهر مستقر می‌شوند و سیمای شهر پس از مدتی تبدیل به نوعی حلبی‌آباد خواهد شد!

بنابه گفته مجید جودی طبق مصوبه شورای مدیریت بحران، مستاجرانی که خانه ‌شان صد در صد تخریب شده، پنج میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند چرا که اگر به مستاجران کانکس داده شود ممکن است ۱۰ سال دیگر هم در کانکس‌ها و در فضاهای عمومی بمانند! بنابراین عدم ارایه کانکس به مستاجران یک کار کاملا علمی و منطقی است. اما مالکان کانکس را در محل خانه خود نصب می‌کنند که بعد از اتمام بازسازی منازل، جمع می‌شود.

گويا تاکنون بیش از ۴۵۰۰ کانکس در روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه و بیش از ۵۰۰ کانکس هم در شهرها نصب شده و با تهيه ۲۰۰۰ کانکس ديگر اسکان موقت زلزله زدگان تا پایان دی ماه به طور کامل محقق می‌شود. اسکاني که مستاجرها سهمي از آن ندارند!

حال سوال اينجاست با توجه به تکرار مکرر وقوع زلزله در نواحي مختلف کشور و بروز ويراني هاي پس از آن آيا مديريت بحران نمي توانست در دستورالعمل ها و مصوبه هايش چاره اي براي آوارگي مستاجران بيابد؟

آيا زمان آن نرسيده که مسئولان کشور به ويژه در حوزه مديريت بحران و نمايندگان مجلس در تصويب قوانين به بندهاي مربوط به شرايط بحراني نگاه دقيق تري داشته باشند. قوانيني که ضعف و کاستي هاي آن تنها به مقوله اسکان مستاجران محدود نمي شود و در تدوين آیین نامه ها و دستور العمل های امدادرسانی، تعیین مسئول در مواقع بروز بحران، نحوه رساندن کمک ها، تامين امنيت منطقه و تدارک شيوه نامه دقيق و جزئي نگر کمک به آسيب ديدگان، با خلاء فراوان روبروست.

نيروهاي مردمي پوشش دهنده ضعف مديريت بحران

با وجود تمام کاستي هايي که در امدادرساني به زلزله زدگان استان کرمانشاه متوجه مديريت بحران است اما خوشبختانه حضور به موقع نيروهاي مردمي سپاه و بسيج در ميان آسيب ديدگان توانست تا حد قابل توجهي فقدان مديريت بحران را پوشش دهد و مرهي بر زخم عميق بازماندگان حادثه زلزله اين استان بگذارد. ابراز رضايت و قدرداني خانواده هاي زلزله زده از تلاش اين ارگان ها گواهي بر اين مدعاست.

طبق گزاراشات رسيده از نواحي شهري و روستايي زلزله زده به ويژه در منطقه سرپل ذهاب و ثلاث باباجاني از ۴۸ ساعت پس از وقوع حادثه نيروهاي سپاه از استان هاي مختلف عازم اين منطقه شده و تا به امروز همچنان مشغول خدمات رساني هستند. از تلاش براي امداد رساني به بازماندگان و اسکان اضطراري و موقت زلزله زدگان گرفته تا تهيه بيش از ۴۵۰۰کانکس و سرويس بهداشتي، تهيه روزانه هزاران بسته خوراک گرم و رساندن کمک هاي مردمي به دست زلزله زدگان توسط نيروهاي سپاه، بسيج و جهادگران از جمله اقداماتي است که در کنار حضور برخي فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مناطق زلزله در اولين روزهاي وقوع حادثه سبب دلگرمي و رضايتمندي بسيار زلزله زدگان کرمانشاه شده است.

نويسنده: مريم احمدی

منبع:روزنامه جوان
تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۱۲:۰۰
تاریخ : ۰۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت : ۱۴:۱۴:۰۹

هر دم ازین باغ بری میرسد…

نویسنده : فرامرز عزیزی
تاریخ : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت : ۰۸:۵۵:۵۷

اینجانب فرامرز عزیزی ساکن روستای چم زرشک هستم که داخل خانه پدرم جا نداشتم چون دارای ۷نفر خودشان بودن جلوتر از زلزله داخل یک رنج زندگی کردم به ب خشدارو بیش بنیاد مسکن هم زحمت کشیدن شرایا من رادیدن که تاکنون کا نکس نگرفتم نیاز بازم خواهش مندم کمک کنید یک کانکس برامان تهیه کنید


کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب