دشت حر: سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی گفت: شکارچیان سنجاب ایرانی و عاملین آتش زدن درختان زاگرس توسط مامورین یگان حفاظت محیط زیست ثلاث باباجانی دستگیر شدند.

به گزارش دشت حر ، جهانگير اميري با اعلام اين خبر، گفت: پس از انتشار  تصاويري از آتش زدن درختان مبني بر شکار سنجاب در فضاي مجازي، ماموران يگان حفاظت محيط زيست ثلاث باباجاني پس از بررسي موضوع، اين شکارچيان متخلف را شناسايي و در منطقه شيخ صله دستگير کردند.

امیری تصریح کرد: اين دو شکارچي متخلف در مناطق جنگلي اين شهرستان و در ارتفاعات تاريکه با سوراخ کردن و آتش زدن درختان بلوط لانه سنجاب ها را تخريب کرده و سپس آنها را شکار مي کردند که در جريان اين تخلف يک بطانه سنجاب ايراني، آلات و ادوات صيد و زنده گيري از متخلفين کشف و ضبط گرديد.

وی افزود: پرونده متخلفين پس از وصول ضرر و زيان وارده به محيط زيست جهت سير مراحل قانوني به مراجع قضايي ارجاع گرديد و سنجاب زنده گيري شده با مکان يابي مناسب توسط مأمورين يگان حفاظت به محلي امن منتقل و در آنجا رهاسازي شد.

جهانگير اميري در خصوص سنجاب ايراني گفت: شهرستان ثلاث باباجاني از زيستگاه هاي مهم و با ارزش سنجاب ايراني است که هر ساله سوداگران حيات وحش اقدام به زنده گيري و قاچاق اين گونه با ارزش مي کنند.

امیری ادامه داد: اين حيوان بسيار فعال و چابک است و متوسط الجثه  بين ۲۰ تا ۲۵ سانتي متر طول دارد، موهاي پشتي آن خاکستري متمايل به قهوه اي بوده و زير بدن جانور زرد رنگ و موي سر و پشت دم قرمز حنايي دارد، سر و دم قرمز رنگ سنجاب ايراني مشخصه اي است که اين پستاندار را از ديگر سنجاب هاي موجود در ايران متمايز مي سازد، اين جانور از ميوه هايي مانند توت، مغزهايي همچون گردو، بادام و بلوط، جوانه ها و پوست درختان تغذيه مي کند و دانه هايي مانند بلوط را در زير خاک پنهان مي سازد که اين کار کمک فراواني به رشد و تجديد حيات جنگل هاي بلوط در غرب ايران مي کند.

سرپرست اداره محيط زيست شهرستان ثلاث باباجاني در پايان از همکاري و همراهي دوستداران محيط زيست مخصوصا پرسنل اداره منابع طبيعي شهرستان در شناسايي و دستگيري اين شکارچيان متخلف قدرداني کرد و از عموم مردم و دوستداران طبيعت خواست جهت حمايت و حفاظت زيستمندان به محض مشاهده هر گونه تخلف زيست محيطي مراتب را از طريق شماره تماس ۰۸۳۴۶۷۲۴۹۵۵ به اين اداره گزارش نمايند.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۱۱/۱۱ - ۲۱:۴۲

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب